معرفی کشور سوئد

  • اطلاعات جامع
  • سیستم آموزشی
  • معرفی دانشگاه ها
  • انواع ویزا
  • سوالات متداول
  • گالری تصاویر

اطلاعات جامع

اطلاعات جامع
آب و هوا
استان ها و شهرها
اطلاعات کلی سوئد
اقتصاد
جاذبه های گردشگری
فرهنگ و زبان

سیستم آموزشی سوئد

سیستم آموزشی سوئد
سوئد
انواع ویزاها

 مهم ترین نکته برای مهاجرت انتخاب درست نوع ویزا میباشد.برای مهاجرت شا باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید و درخواست آن ویزا را بدهید. کشور سوئد همانند دیگر کشور های عضو شنگن دارای چهار نوع ویزا می­باشد:

§        ویزا نوع A

این نوع ویزا، ویزای فرودگاهی نام دارد و شخص می­تواند تنها در محدوده فرودگاه و مناطقی که به عنوان حوزه استحفاظی فرودگاه شناخته شده­است، برود. یعنی مسافر نمی­تواند از فرودگاه خروج پیدا کند و تنها می­تواند پرواز خود را تغییر دهد و به کشور موردنظر خودش برود.

 

§        ویزا نوع B

این نوع ویزا که ویزای ترانزیت نامیده می­شود، ویزایی معمولا پنج روزه است که مسافر می­تواند از فرودگاه هم خروج پیدا کند و به کشورهای دیگر در حوزه شنگن برود.

 

§        ویزا نوع C

این نوع ویزا به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود تقسیم می­گردد. فرد با ویزایSingle Entry تنها یک بار اجازه ورود به هر یک از کشور های حوزه شنگن را دارد و در صورت تمایل به ورود مجدد، می­بایست مجدد درخواست ویزا دهد. با ویزای Double Entry این تعداد دفعات به دو مرتبه می­رسد. با ویزای Multiple Entry یا همان ویزای چندبار ورود، محدودیتی برای دفعات ورود به کشورهای حوزه شنگن نخواهید داشت. مدت زمان اقامت در این نوع ویزا، حداکثر ۹۰ روز می­باشد.

 

§        ویزا نوع D

ویزای Type-D یا همان National visa، ویزای بلندمدتی است که به افرادی که در یکی از کشورهای حوزه شنگن مشغول تحصیل و یا کار هستند و یا دارای اقامت دائم یکی از این کشورها می­باشند، تعلق می­گیرد. با دریافت این نوع ویزا، شما حق تحصیل و کار دارید و همچنین می­توانید ویزای خود را تبدیل و تمدید کنید.

 

 

ویزای تحصیلی

دلایل بسیار زیادی برای دانشجویان بین المللی که سوئد را برای تحصیل انتخاب می­کنند وجود دارد. یکی از عللی که خیلی از دانشجویان داخل در اتحادیه اروپا سوئد را برای تحصیل انتخاب می­کنند به دلیل برنامه تحصیلی رایگان این کشور است. از نکات قابل توجه این است که تحصیل در این کشور تا سال 2011 میلادی برای اتباع ایرانی نیز رایگان بود اما اکنون دیگر این گونه نیست. جالب تر این که از سوئد می­توان به عنوان تنها کشور حال حاضر در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا نام برد که برای ایرانیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور دارند به صورت همزمان ویزای همراه صادر می­کند و این یعنی شخصی که متاهل است می­تواند همزمان برای همسر و فرزندان خود در سوئد اقامت بگیرد.

دوره­های زبان در سوئد یکی از محبوب ترین برنامه­های مهاجرتی است که از سوی متقاضیان ایرانی درخواست می­گردد. بهترین روش برای افرادی که سطح زبان انگلیسی بالایی ندارند این است که حداقل آیلتس آکادمیک 5.5 را دریافت نمایند و در دوره­های 6 تا 9 ماهه قبل از برنامه اصلی برای یادگیری زبان درخواست نمایند و با در دست داشتن دو پذیرش برای اخذ ویزا اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد، چهار ساله می­باشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های رایگان این کشور را دارید، می­بایست به زبان سوئدی تحصیل کنید. تحصیل در دانشگاه­های خصوصی نیاز به آیلتس حداقل ۶ دارد و هزینه تحصیل بسته به رتبه دانشگاه و رشته انتخابی شما متفاوت خواهد بود. دانشجویان در مقطع لیسانس اجازه کار تا ۱۰ ساعت در هفته را به صورت پارت تایم دارند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس دو ساله می­باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان سوئدی و انگلیسی امکان­پذیر است. برای تحصیل در دانشگاه­های انگلیسی زبان، شما نیاز به آیلتس ۶٫۵ دارید. دانشجویان در این مقطع اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری بین چهار تا پنج سال طول می­کشد. برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید بتوانید یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما پیدا کنید. برای پیدا کردن سوپروایزر، شما نیاز به آیلتس7، مقالات ISI (مقالات بین المللی)، رزومه کاری و تحصیلی فوق العاده و چاپ مقاله در نشریات بین المللی دارید. دانشجویان دکتری اجازه کار قانونی تا ۳۰ ساعت در هفته را دارند.

 

ویزای کاری سوئد

برای دریافت ویزای سوئد از طریق کار، شما باید بتوانید که یک کارفرما در این کشور پیدا کنید. جهت پیدا کردن کارفرما در سوئد، شما هم می­توانید به موسسات کاریابی مراجعه نمایید و هم اینکه از طریق تحصیل به کشور سوئد را پیدا کنید و پس از اتمام تحصیل تان، به دنبال یک کارفرما در این کشور باشید. لازمه یافتن کار در سوئد، تسلط به زبان سوئدی است که این خود امری دشوار می باشد.

افرادی که بتوانند یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما دریافت کنند و برای دریافت ویزای سوئد از طریق کار درخواست دهند، می­توانند خانواده خود را که شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال می­باشند را با خود همراه کنند. البته در صورت اثبات وابستگی مالیِ فرزندان بالای ۲۱ سال می توان برای آنها هم به عنوان وابسته درخواست همراه بودن با خانواده را مطرح کرد.

به منظور تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در سوئد، ضروری است افراد از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشند. مطابق قوانین کارفرمای مربوطه باید پیش از ارائه پیشنهاد شغلی به فرد خارجی ابتدا فرصت شغلی را حداقل 10 روز قبل در سوئد، اتحادیه اروپا (EU)، حوزه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس آگهی کرده باشد. پس از اخذ پیشنهاد شغلی فرد بهتر است به منظور تسریع فرایند، به صورت آنلاین درخواست دهد تا ویزای کاری سوئد را اخذ نماید. درخواست­های آنلاین سریع­تر رسیدگی می­شوند چرا که مستقیما به اداره مهاجرت سوئد ارسال می­گردند و اولویت دارند.

 

ویزای درمانی

اگر شما قصد سفر به سوئد را برای درمان دارید و شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید، حتما باید ویزای سوئد را دریافت نمایید. این ویزا به شما اجازه می­دهد تا به سوئد سفر کنید و برای مدت مشخص در کشور بمانید. برای دریافت ویزای سوئد از طریق درمان، شما باید بتوانید ثابت کنید که درمانی مشابه آنچه که در سوئد امکان­پذیر است، در کشور خودتان وجود ندارد.

الزامات دریافت ویزای درمانی:

1.     پاسپورت معتبر برای حداقل سه سال

2.     ارائه گواهی پزشکی از سوئد که نشان دهد شما چه زمانی درمان را شروع می­کنید.

3.     ارائه گواهی پزشکی از کشوری که مقیم آن هستید (ایران)، مبنی بر این که نمی­توانید این نوع درمان را در آنجا انجام دهید.

4.     اثبات سپرده بانکی در سوئد برای درمان برنامه ریزی شده و نشده

5.     اثبات تمکن مالی برای هزینه­های سفر

برای دریافت ویزای پزشکی فرد باید از طریق سیستم اینترنتی وقت سفارت بگیرد و در زمان تعیین وقت مصاحبه به سفارت مراجعه نماید. امکان دارد تعیین وقت چندین هفته نیز طول بکشد، لذا فرد باید حتماً زمان‌بندی مناسب را برای انجام تمامی مراحل سفر در نظر داشته باشد. بعد از این مرحله فرد باید تمامی مدارک مورد نیاز سفارت را به‌دقت تکمیل نموده و برای روز مصاحبه آماده نماید؛ زیرا در صورت ناقص بودن مدارک و یا عدم رعایت ترتیب آنها، با اجازه صدور ویزا موافقت نخواهد شد.

 

ویزای سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در سوئد، شما باید حداقل ۵۱% از سهام شرکت را دارا باشید و اعضای هیات مدیره را سه نفر اعلام کنید که حداقل دو نفر از آنها سوئدی باشند. متقاضیان همچنین می­بایست درخصوص پروسه سرمایه گذاری در سوئد از شرایطی برخوردار باشند:

 

1.     اثبات داشتن 2 سال سابقه کسب و کاری در طی 5 سال گذشته اقامت در سوئد

2.     عدم نیاز به مدرک دانشگاهی و صرفا ارائه موفقیت کاری

3.     اثبات تمکن کافی برای مدت دو سال (این هزینه برای نفر اصلی 200هزار کرون سوئد و همسر متقاضی 100هزار کرون سوئد و برای فرزندان زیر 18 سال 50 هزار یورو می­باشد.)

4.     سطح تسلط بر زبان انگلیسی یا سوئدی (در این پروسه­ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا سوئدی نمی باشد صرفا آشنایی با زبان در سوئد کافی است.)

5.     پاسپورت متقاضی با حداقل اعتبار 2 سال و 6 ماه

ویزای بلند مدت سوئد

اگر قصد دریافت ویزای بلندمدت سوئد را دارید، باید در نظر داشته باشید که ویزای بلندمدت معمولا اجازه ورود بین سه تا دوازده ماه را به شما می­دهد. برای دریافت ویزای بلند مدت سوئد شما باید دلیلی برای این درخواست داشته باشید که این دلیل می تواند دلایل تجاری و یا ملاقات والدین با فرزندان و یا ملاقات بستگان باشد. شما می­توانید از مدت زمان ارائه درخواست تا چهار هفته، جواب را دریافت کنید.

الزامات دریافت ویزاهای بلند مدت کشور سوئد :

 

1.     باید از یک شخص که شما قصد بازدید آن را در سوئد دارید، دعوتنامه دریافت کنید.

2.     اثبات تامین هزینه­های زندگی خود و خانواده­تان در مدت زمان سفر

3.     پاسپورت معتبر

4.     شما باید یک بلیت برگشت و یا پول کافی برای بازگشت از سفر داشته باشید.

5.     بیمه مسافرتی اجباری نیست، اما توصیه می­شود؛ زیرا هزینه‌های پزشکی می‌تواند بالا باشد.

 

ویزای بازدید خانواده و دوستان

این ویزا به مدت ۳ ماه صادر می­شود و نیاز به دعوتنامه از کشور موردنظر دارید. نامه تمکن مالی شخص تقاضا دهنده و پر کردن فرم درخواست و مدارک شخص دعوت­کننده و دعوت­شونده مورد نیاز است.

 

ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی سوئد شما باید هدف از سفر را مشخص نمایید و مدارک مربوط به رزرو هتل و تهیه بلیت را نیز نشان دهید.

 

 

سوالات متداول

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد کمترین میزان تمکن مالی برای سفارت حدود 9850 یورو است که معادل هزینه 1 سال زندگی در این کشور است. البته هزینه های شهریه و تحصیل را نیز باید در کنار این مبلغ در نظر گرفت.  

آموزش در دانشگاه های سوئد هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی انجام می شود؛ اما به طبع تعداد رشته های انگلیسی به نسبت رشته های سوئدی کمتر است و اکثرا در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند.

رشته های انگلیسی :

ارائه مدرک زبان در حد آیلتس 6.5 یکی از شروط اولیه تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد است. با این حال پذیرش برخی دوره های کاربردی در کالج های تخصصی را می توان بدون ارائه مدرک زبان دریافت کرد. علاوه بر این در صورتی که متقاضی تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد امکان شرکت در دوره های زبان انگلیسی یک ساله نیز وجود دارد. 

رشته های سوئدی :

برای تحصیل در رشته های سوئدی اکثر دانشگاه ها ارائه مدرک قبولی آزمون تی سوس را الزامی می دانند.

بله؛ کشور سوئد به همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجویان بین المللی، ویزای همراه همزمان ارائه می دهد. همراه دانشجو مجوز کار تمام وقت را دارد و امتیاز بسیار خوبی برای تامین هزینه های زندگی است. همچنین تحصیل در مدارس برای کودکان زیر 18 سال رایگان خواهد بود. همین امر سبب شده است سوئد یکی از بهترین مقاصد برای متقاضیان متاهل باشد. 

دانشجویان در کشور سوئد مجوز اشتغال به کار پاره وقت ( 20 ساعت در هفته ) را دارند. حقوق پرداختی کار دانشجویی در سوئد حدود 18-13 یورو/ ساعت است.

گالری تصاویر
whatsapp