مجموعه پزشکی

مجموعه های پزشکی

رشته ی پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و پردرآمد در همه جای دنیا می باشد که همین امر باعث شده است بسیاری از خانواده ها و دانش آموزان مشتاق در تحصیل در این رشته باشند. اما از آنجا که تعداد داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته ی پزشکی درسال های اخیر بسیار افزایش یافته است باعث شده که دانش آموزان امید کمی به قبولی در این رشته در داخل کشور داشته باشند و به همین جهت برای رسیدن به هدف خود , دانشگاه های خارج از کشور را که شرایط راحت تری جهت پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی را دارند را انتخاب می نمایند. موسسه انتخاب آفرینان آتیه مفتخر است تا با داشتن مشاوران زبده و ارائه ی اطلاعات به روز از شرایط پذیرش رشته های پزشکی, دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه های خارج از کشور بهترین گزینه را با توجه به شرایط آموزش و داوطلبان و همچنین در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده ها, را معرفی نمایند و شرایط تحصیل در این رشته را برای آنها به وجود می آورند.

 • پزشکی در فرانسه
 • پزشکی در ایتالیا
 • پزشکی در سوئد
 • پزشکی در کانادا
 • پزشکی در روسیه
 • پزشکی در ترکیه
 • پزشکی در آلمان
 • پزشکی در لهستان
 • پزشکی در چین
 • پزشکی در ارمنستان
 • پزشکی در انگلستان
 • پزشکی مجارستان

پزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

هزینه های سنگین تحصیل در رشته پزشکی در کشور های خارجی یکی از موانع بزرگ پیش روی متقاضیان این رشته است و آنها را از رسیدن به آرزوی خود بازمیدارد. اما در کشور فرانسه راه برای علاقه مندان پزشکی تا حد زیادی هموار است زیرا تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور کاملا رایگان است.

دوره تحصیلی

  دوره تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه یکی از طولانی ترین دوره های تحصیلی در جهان است که مدت آن برای رسیدن به درجه پزشک عمومی 9 سال است. کشور فرانسه برای رشته پزشکی آزمون ورودی ندارد. از سال 2020 سیستم تحصیل در رشته های علوم پزشکی دچار تحول شد و 2 دوره ی Lass  و Pass  به وجود آمد. دانشجویان در ابتدای ورود به رشته های علوم پزشکی باید یکی از این 2 روش را برای تحصیل انتخاب کنند.

  در دوره ی  Pass  دانشجو وارد دانشکده علوم پزشکی میشود و اکثر واحدهای درسی در زمینه پزشکی است ولی در کنار آن تعدادی واحد از دروس علوم پایه را نیز میگذارند. در پایان سال اول تحصیل، در صورتی که معدل قابل قبول را کسب کرده باشید به ادامه تحصیل در رشته پزشکی میپردازید و در غیر این صورت وارد رشته های علوم پایه میشوید.

  دوره ی Lass نقطه مقابل مطلبی است که بیان شد. دانشجو وارد یکی از رشته های علوم پایه میشود ولی در کنار آنها تعدادی واحد علوم پزشکی را نیز میگذراند و در صورت کسب معدل بالا میتواند پس از سال اول وارد رشته های علوم پزشکی شود.

در پایان دوره تحصیل در رشته پزشکی برای رسیدن به درجه تخصص باید حدود 2 سال دیگر به تحصیل ادامه دهید.  پس پایان تحصیلات وارد یک دوره رزیدنتی میشوید که با شرکت در یک آزمون بین المللی رده بندی، طبق رتبه و سطحی که دریافت میکنید، انتخاب محل دوره به عهده خودتان است.

 هزینه زندگی در فرانسه

   با وجود اینکه فرصت بسیار درخشان تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه وجود دارد اما هزینه زندگی به عهده خودتان است ولی زندگی در کشور فرانسه به نسبت کشور های دیگر کمی پرهزینه تر است.

  اگر مناطقی مثل لیون، تولوز، نیس، نانت، بوردو و ... را برای زندگی انتخاب کنید، مخارج ماهانه شما حدودا 1400-900 یورو خواهد بود. اما با توجه به اینکه بیشتر دانشگاه های در شهر پاریس قرار دارند اگر قصد زندگی در این شهر را داشته باشید این هزینه ها به  1400-1200 یورو میرسد.

  مدارک مورد نیاز

·        مدارک شناسایی

·        مدرک دیپلم و پایان دوره تحصیلات متوسطه

·        آخرین مدرک تحصیلی بعد از دیپلم

·        ریز نمرات

·        گواهی تمکن مالی

 هنگام ارسال مدارک با توجه به رزومه و سطح علمی تان 2 راه پیش روی شما وجود خواهد داشت:

·        تشکیل پرونده سفید ( dossier blanc ) که مختصص درخواست ورودی سال اول است.

·        تشکیل پرونده سبز ( dossier vert ) که مختصص درخواست ورودی سال های دوم به  بالا است.

  سطح زبان

  اکثر دروس رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی فقط به زبان فرانسوی تدریس میشود. با توجه به دشواری دروس این رشته و نیاز به برقراری ارتباط متداول با بیماران و ارائه نظرهای تخصصی در رابطه با پرونده های پزشکی، مهارت های زبانی شما باید سطح بالایی داشته باشد و برای اکثر دانشگاه  ها سطح C1  مورد نیاز است.

 برترین دانشگاه های رشته پزشکی

·        دانشگاه Sorbonne Université با رنک جهانی 87

·        دانشگاه Université de Paris با رنک جهانی 136

·        دانشگاه Université Paris Saclay  با رنک جهانی 178

·        دانشگاه Université de Montpellier   با رنک جهانی 301

·        دانشگاه Université Aix-Marseille   با رنک جهانی 351

·        دانشگاه Université de Bordeaux  با رنک جهانی 401

·        دانشگاه Université de Lorraine با رنک جهانی 601

ظرفیت قبولی این دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی که عضور اتحادیه اروپا نیستند بین 8 تا 15 درصد کل قبولی است.

برای مثال دانشگاه Université de Paris ، یکی از بزرگ ترین دانشکده های پزشکی فرانسه، حدود 25000 دانشجو در مقاطع مختلف دارد که 3000-2000 نفر آنها دانشجویان خارجی میباشند.

پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

شرایط پذیرش :

حداقل مدرک دیپلم

حداقل سن 18 سال

حداقل نمره زبان آیلتس 6

قبول در آزمون ورودی ( برای آزمون IMAT برای پزشکی و دندانپزشکی, آزمون TOLC  برای دارو سازی)

برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی داوطلبان باید ازمون ورودی این رشته ها را که آیمت نام دارد با موفقیت پشت سر بگذارند.آیمن یک آزمون پنج گزینه ای با 60 سئوال و به زبان انگلیسی می باشد که در چهار بخش ( استدلال منطقی و اطلاعات, عمومی زیست شناسی, شیمی, ریاضیات و فیزیک) طراحی می شود و مدت زمان پاسخگویی به آن 100 دقیقه می باشد. زمان ثبت نام آزمون آیمت حدود تیرماه می باشد و به مدت سه هفته ادامه دارد و آزمون نیز در شهریورماه برگزار می شود همین طور برای رشته های داروسازی, داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در این رشته را دارند,آزمون TOLC یک آزمون پنج گزینه ای به زبان انگلیسی می باشد که 5 بخش( زیست شناسی, شیمی, ریاضیات, فیزیک, منطق) دارد و متقاضیان باید در آن شرکت کنند. یکی از مزایایی که تحصیل در این رشته ها در ایتالیا دارد این است که شما نیاز به مصاحبه کردن و معدل کل دبیرستان ندارید. فقط آزمون ورودی آن حدودا 120یورو به زبان انگلیسی برگزار می شود

معرفی آزمون آیمت :

Test International Medical Admission  یا آزمون  IMATیک آزمون کاغذی به مدت 100 دقیقه است که به زبان انگلیسی برای متقاضیان رشته های پزشکی و جراحی برگزار می شود همچنین کلاس های IMAT به زبان انگلیسی برای داوطلبان بین المللی و داخلی تدریس می شود. در اصل برای این آزمون مطالعه اضافی زیادی احتیاج نیست زیرا متکی به مهارت و دانشی است که داوطلبان باید از قبل داشته باشند. همچنین داوطلبان می توانند با خواندن مشخصات آزمون و راهنمای آن و مشاهده آزمون های قبل با قالب آزمون آشنا شوند.

آزمون IMAT چهار بخش دارد:

بخش 1

موارد امتحانی

سئوالات

استدلال منطقی و دانش عمومی

 

مهارت های عمومی در حل مسئله, درک استدلال, تجزیه و تحلیل داده ها, اطلاعات عمومی

22 سئوال گزینه ای

 

بخش 2-3-4

موارد امتحانی

سئوالات

دانش علمی

توانایی استفاده از دانش علمی از علوم مدرسه:

شیمی, فیزیک و ریاضیات

38 سوال گزینه ای

 

بخش 1 : استدلال عمومی و دانش عمومی ( حل مسئله )

دانش عمومی : در این بخش داوطلبان شاهد سئوالات با موضوعات مختلف از جمله ادبی, تاریخی, فلسفی, اجتماعی و سیاسی هستند.این سئوالات بر اساس هیچ یک از کتاب های درسی نیست بلکه هدف از این سئوالات ارزیابی سطح علاقه و دانش در زمینه های مختلف است. داوطلبانی که علاقه مند به برنامه و رویداد های جدید هستند و به طوری که همیشه اخبار ملی و بین المللی را دنبال می کنند برای پاسخ گویی به این نوع سئوالات آمادگی بیشتری دارند. برای مثال در سال 2020 این نوع سئوالات داده شده بود:

 -      مسائلی که در طول تحصیل یا در حال حاضر وجود دارند

 -     تاریخ کنونی جهان و قرن بیستم

 -     عنوان های ملی مثل :قانون اساسی, ارتباطات و رسانه ها, سازمان اقتصاد, سیاست, اشکال مختلف دولت

استدلال عمومی ( تفکر و حل مسئله):

 انتخاب مناسب – یک مشکل در دنیای واقعی باعث میشود کلی اطلاعات به ما بدهند که خیلی از آن ها بی اهمیت هستند. این نوع سئوالات به انتخاب درست نیاز دارند که در آن باید راحل حل لازم و مفید وجود داشته باشند.

روش پیدا کردن جواب مناسب: بعضی وقت ها داوطلب ممکن است همه ی اطلاعات مورد نیاز را در همه جواب ها ببیند اما برای این نوع سئوالات شما باید روشی را پیدا کنید که بتواند گزینه ی مناسب آن را انتخاب کنید.

شناسایی شباهت ها: در این نوع سئوالات شما باید جواب را همراه با اطلاعات مربوطه ارائه بدهید و همچنین سئوال از شما می خواهد که از اطلاعات ارائه شده به روش یا وضعیت دیگری استفاده کنید.

مراحل انجام دادن این سئوالات:

  -    جمع بندی نتیجه اصلی

  -     نتیجه گیری

  -    فرضیه

  -     ارزیابی مدارک های اضافه شده

  -    تشخیص اشتباهات موجود در  دلیل و برهان

بخش 2 : زیست شناسی

شیمی موجودات زنده :اهمیت بیولوژی واکنش های ضعیف.مولکول های آلی موجودات زنده و کارکرد های مربوط به آن ها . نقش آنزیم ها.

سلول به عنوان پایه زندگی: تئوری سلول, اندازه سلول, سلولهای پروکاریوتی و یوکاریوتی, سلولهای حیوانی و گیاه, ویروس. ساختار و عملکرد غشای سلول و انتقال از طریق غشا ساختارهای سلولی و عملکردهای خاص آنها. چرخه سلولی و تقسیم سلولی: میتوز و میوز - کروموزوم ها و نقشه های کروموزوم ها

انرژی زیستی :واحد انرژی سلول ها: ATP. واکنش های ردوکس در موجودات زنده. فتوسنتز ، گلیکولیز ، تنفس هوازی و تخمیر.

 تولید مثل و وراثت: چرخه های تولید مثل جنسی و غیرجنسی. ژنتیک مندلی: قوانین مندل و کاربردهای آنها. ژنتیک کلاسیک: تئوری کروموزومی وراثت - الگوهای وراثت. ژنتیک مولکولی: ساختار و تکثیر DNA، کد ژنتیکی، سنتز پروتئین. DNA پروکاریوتی. ساختار کروموزوم یوکاریوتی. ژن ها و تنظیم بیان ژن ها. ژنتیک انسانی: انتقال شخصیت تک و چند عاملی. بیماری های ارثی اتوزومال و مرتبط با کروموزوم X. بیوتکنولوژی: فناوری DNA نوترکیب و کاربردهای آن

وراثت و محیط زیستجهش انتخاب طبیعی و مصنوعی. نظریه های تکاملی. مبنای ژنتیکی تکامل. آناتومی و فیزیولوژی حیوانات و انسان بافت های حیوانات.

آناتومی و فیزیولوژی حیوانات و انسان ها: بافت های حیوانات. آناتومی اندام های اصلی و عملکردها و فعل و انفعالات آنها در انسان. هموستاز

بخش 3:شیمی

ترکیب ماده: ایالات ماده ؛ سیستم های ناهمگن و همگن ؛ ترکیبات و عناصر. قوانین گاز ایده آل.

ساختار اتمی: ذرات بنیادی؛ تعداد اتمی و تعداد جرم ، ایزوتوپ ها ، ساختار الکترونیکی اتم های عناصر مختلف.

جدول تناوبی عناصر: گروه ها و دوره ها عناصر گذار. خواص ادواری عناصر: شعاع اتمی ، پتانسیل یونیزاسیون ، میل الکترون ، ویژگی فلزی. روابط بین ساختار الکترونیکی ، موقعیت در جدول تناوبی و ویژگی های عنصر.

پیوند شیمیایی پیوندهای یونی ، کووالانسی و فلزی. انرژی اتصال. قطبیت پیوندها. الکترونگاتیوی پیوندهای بین مولکولی.

 

مبانی شیمی معدنی:نامگذاری و خصوصیات اصلی ترکیبات غیر آلی: اکسیدها ، هیدروکسیدها ، اسیدها ، نمک ها.

 

واکنشهای شیمیایی و استوکیومتری:جرم اتمی و مولکولی ، عدد آووگادرو ، مفهوم خال و کاربرد آن ، محاسبات استوکیومتری اولیه ، تعادل واکنش های ساده ، انواع مختلف واکنش شیمیایی.

راه حل ها:خواص حلال آب ، حلالیت ، روشهای اصلی بیان غلظت محلول ها. تعادل در یک محلول آبی. سینتیک شیمیایی و تجزیه و تحلیل.

اکسیداسیون و کاهش:شماره اکسیداسیون ، مفهوم اکسیداسیون و کاهش. تعادل واکنش های ساده. اسیدها و بازها مفهوم اسید و باز. اسیدیته ، خنثی بودن و اساسی بودن محلول های آبی. مقیاس pH هیدرولیز محلول های بافر

مبانی شیمی آلی :پیوندهای بین اتمهای کربن و فرمولهای خام ساختار ، مفهوم ایزومریسم. هیدروکربنهای آلیفاتیک، alicyclic و معطر. گروه های عملکردی: الکل ها، اترها، آمین ها, آلدهیدها، کتون ها، اسیدهای کربوکسیلیک، استرها، آمیدها. اصطلاحات شیمیایی

بخش4: فیزیک و ریاضیات

o      فیزیک

معیارهای:اقدامات مستقیم و غیرمستقیم ، مقادیر بنیادی و مشتق شده ، ابعاد فیزیکی مقادیر ، دانش سیستم متریک و سیستم CGS واحدها ، واحدهای اندازه گیری فنی (یا عملی) (ST) و سیستم بین المللی (SI) (نام ها و روابط بین بنیادین و واحدهای مشتق شده) ، ضرب ها و زیر ضرب ها (نام ها و مقادیر).

سینماتیک:مقادیر حرکتی ، انواع مختلف حرکت با توجه خاص به حرکت مستقیم خطی یکنواخت و یکنواخت که دارای سرعت یکنواخت است. حرکت دایره ای یکنواخت؛ حرکت هارمونیک (برای همه حرکات: تعریف و روابط بین کمیت ها).

دینامیت :بردارها و عملیات بردار. نیروها ، لحظات نیروها در مورد یک نقطه. لحظه یک زوج زور. ترکیب بردار نیروها. تعریف جرم و وزن. شتاب ناشی از جاذبه. تراکم و وزن مخصوص. قانون جاذبه جهانی ، قانونهای 1 ، 2 و 3 حرکت. کار ، انرژی جنبشی ، انرژی پتانسیل. اصل صرفه جویی در انرژی. انگیزه و حرکت. اصل حفظ حرکت.

مکانیک سیالات:فشار ، و این واحد اندازه گیری است (نه تنها در سیستم SI). اصل ارشمیدس. اصل پاسکال. قانون Stevino.

الکترواستاتیک و الکترودینامیک:قانون کولن. میدان الکتریکی و پتانسیل. ثابت دی الکتریک. خازن ها خازن ها به صورت سری و موازی. جریان مستقیم. قانون اهم. مبانی Kirchhoff. مقاومت و مقاومت الکتریکی ، مقاومت الکتریکی به صورت سری و موازی. اثر ، قدرت ، اثر ژول. ژنراتورها القای الکترومغناطیسی و جریان های متناوب. اثرات جریان های الکتریکی (حرارتی ، شیمیایی و مغناطیسی)

o      ریاضیات

مجموعه های جبری و عددی: اعداد طبیعی، اعداد صحیح، اعداد منطقی و واقعی. مرتب سازی و مقایسه: مقیاس ها و علامت گذاری علمی. عملیات و خصوصیات آنها تناسبات و درصدها. نیروهایی با نمادهای صحیح و منطقی و خصوصیات آنها. ریشه ها و خواص آنها. لگاریتم ها (پایه 10 و پایه e) و خصوصیات آنها. عناصر ترکیبی. عبارات جبری و چند جمله ای. محصولات عمده و قدرت نهم گسترش دوجمله ای، فاکتورهای چند جمله ای. کسرهای جبری. معادلات جبری و نابرابری های مرتبه اول و دوم. سیستم معادلات.

کارکرد: مفاهیم اساسی توابع و نمایش های گرافیکی آنها (دامنه ، کد دامنه ، علامت ، تداوم ، حداکثر و حداقل ، افزایش و کاهش و غیره). توابع ابتدایی: توابع جبری کل و کسری ؛ توابع نمایی ، لگاریتمی و مثلثاتی. توابع مرکب و معکوس. معادلات مثلثاتی و نابرابری ها.

هندسه:چند ضلعی ها و خصوصیات آنها. دایره و دور اندازه گیری طول ، سطح و حجم. ایزومتری ها ، شباهت ها و معادلات موجود در صفحه. مکان های هندسی. اندازه گیری زاویه ها بر حسب درجه و شعاع. سینوس ، کسینوس ، مماس یک زاویه و مقادیر قابل توجه آنها. فرمول های مثلثاتی. حل مثلث. سیستم مرجع دکارتی در یک صفحه. فاصله بین دو نقطه و نقطه میانی یک بخش. معادله خط مستقیم. شرایط خطوط موازی و عمود. فاصله یک نقطه تا یک خط. معادله دایره ، سهمی ، غلو ، بیضی و نمایش آنها در صفحه دکارتی. قضیه فیثاغورس. قضیه اول و دوم اقلیدس.

احتمال و آمار:توزیع فرکانس و نمایش های گرافیکی آنها. مفهوم آزمایشات و وقایع تصادفی. احتمال و فراوانی

مقیاس نمره دهی در آزمون IMAT:

نمره کل داوطلبان با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود و در آخر یک امتیاز کلی به همراه نمره در هر بخش درج می شود.

   -    1.5 امتیاز برای هر پاسخ صحیح

  -     -0.4 امتیاز برای هر پاسخ اشتباه

  -     0 امتیاز برای هر سئوال پاسخ داده نشده


هزینه ی این آزمون 130.00 EUR و 164.00 USD  می باشد.

 

لیست دانشگاه هایی که برای ورود به آن به آزمون IMAT نیاز است:

1. University of Bari

2. University of Bologna

3. University of Campania ‘Luigi Vanvitelli’

4. University of Messi

5.  University of Milan

6. University of Milan-Bicocca

7. University of Naples Federico II

8. University of Padova

9. University of Parma

10. University of Pavia

11.University of Rome ‘Sapienza’

12.University of Rome ‘Tor Vergata’

13. University of Turin

14. University of Siena

پزشکی در سوئد

پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

دوره پزشکی در سوئد ۵ و نیم سال یا ۱۱ ترم است، درحالی که اکثر دوره­ های پزشکی سایر کشورهای اتحادیه اروپا ۶ ساله هستند. این یک دوره کارشناسی است، بنابراین متفاضیان می توانند پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، با ارائه مدرک دیپلم خود تحصیل در رشته پزشکی را شروع کنند.

ترم های ۱-۶ شامل آموزش مقدماتی، از جمله مقدمه­ای در حرفه پزشکی، علوم پایه و آسیب شناسی است، ترم های ۱1-۷ دارای دوره های پیشرفته هستند که با یک آزمون نهایی یکپارچه به پایان می­رسد.

هنگامی که در سوئد فارغ التحصیل می شوید، هنوز مجوز کار به عنوان پزشک را ندارید، این مجوز از طریق کارآموزی ۱ و نیم تا ۲ ساله در بیمارستان­های سوئد بدست می آید که allmäntjänstgöring نامیده می­شود. و پس از اتمام دوره کارآموزی، دانشجو مجوز کار به عنوان پزشک را دریافت می کند.

 

دانشگاه های سوئد در رشته پزشکی از رنکینگ جهانی برخوردارند و شهرت بین المللی دارند، بنابر این سوئد برای دانشجویانی که می­خواهند از آموزش عالی در رشته­ ی پزشکی و دندانپزشکی، برخوردار شوند گزینه  بسیار مناسبی است.

به عنوان مثال دانشگاه کارولینسکا در رتبه ی ۴۱، دانشگاه لوند در رتبه­ی ۹۶، و دانشگاه اوپسالا در رتبه­ی ۱۰۲، در رنکینگ بین المللی قرار دارد.

با وجود برخورداری از رنکینگ عالی دانشگاه­ های سوئد، دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی در سایر کشور­های اروپایی، بدون نیاز به معادل سازی،  مشغول به کار شوند.دوره های پریمدیکال در سوئد

برخی کالج ها و آکادمی های پزشکی در سوئد، مانند آکادمی بین المللی Doctor Medical یک دوره پیس پزشکی را ارائه می دهند که دانشجویان را برای آزمونهای پذیرش دانشکده پزشکی اروپا آماده می­کند، این دوره ها هر چهار ماه در استکهلم برگزار می شود.

دانشجو های دوره های پریمدیکال در سوئد با گذراندن این دوره­ها می توانند در هر یک از دانشگاه های پزشکی اروپا، در رشته­های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی برای پذیرش درخواست دهند و به ادامه تحصیل بپردازند.

 

طول دوره های پری مدیکال در استکهلم

طول دوره اکتبر و فوریه ، ۱۶ هفته است که ۵ روز در هفته و ۴ ساعت در روز می­باشد، طول دوره­ی مه، ۹ هفته و ۵ روز در هفته است.

علاوه بر دوره­های یاد شده در بالا، کلاس های تجدید نظر اضافی با توجه به نیاز و درخواست دانشجو در دسترس خواهد بود.

درس­ های ارائه شده در طول دوره شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک، آناتومی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، ژنتیک انسانی و زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی است.

 

ویژگی­ های دوره­ های پریمدیکال کالج ­های سوئد

آمادگی: این دوره ­ها دانشجویان را برای کنکور و مصاحبه آماده خواهند کرد ، با این حال، اگر یکی از دانشجویان نسبت به مطالب احساس اطمینان نکند، می تواند دوره های پریمدیکال را به صورت رایگان تکرار کند.

*کالج ها و آکادمی های ارائه دهنده ی دوره های پریمدیکال سوئد، رضایت کامل از برنامه خود را تضمین می کنند، اگر هر دانشجویی از دانشگاه­هایی که در آن پذیرفته شده­اند راضی نباشد، می توانند دوره را به صورت رایگان تکرار کنند و در آزمون های ورودی مجددا شرکت کنند.لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سوئد در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ شامل موسسات زیر است:

·         انستیتو کارولینسکا

·         دانشگاه لینکوپینگ

·         دانشگاه لوند

·         دانشگاه مالمو

·         دانشگاه Orebro

·         دانشگاه استکهلم

·         دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

·         دانشگاه Umea

·         دانشگاه گوتنبرگ

·         دانشگاه اوپسالاشرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز

مدرک آیتلس 6.5 به بالا

ارائه گواهی مهارت در زبان سوئدی آزمون زبان TISUS

مدرک دیپلم 12 ساله

قبولی در آزمون ورودی (استعداد تحصیلی)آزمون استعداد تحصیلی سوئدی

آزمون استعداد تحصیلی سوئد ( SweSAT ) ، یک آزمون استاندارد است که به عنوان یکی از ابزارهای ورود به آموزش عالی (هم چنین رشته های پزشکی و دندانپزشکی) در سوئد استفاده می­شود.

خود آزمون، که توسط شورای آموزش عالی سوئد برگزار می­شود ، به یک بخش ریاضی و یک قسمت کلامی تقسیم می شود که هر دو به ترتیب شامل ۴ زیر مجموعه هستند، که در مجموع ۱۶۰ سوال چند گزینه­ ای می­شود.

همه بخش های آزمون در یک روز، اولین یک شنبه در آوریل (آزمون بهار) یا اولین یکشنبه در اکتبر (آزمون پاییز) گرفته می شوند، که بین ۷ تا ۸ ساعت طول می کشد از جمله استراحت بین هر بخش و یک وقت ناهار ، به غیر از آزمون درک مطلب زبان انگلیسی ، همه بخش ها به زبان سوئدی گرفته می شوند.

 

ارزیابی آزمون

نتیجه آزمون مقیاسی بین ۰٫۰ تا ۲٫۰ است ، که در حدود ۰٫۱٪ از داوطلبان آزمون، موفق به کسب ۲٫۰ می شوند که بالاترین نمره است، برای ۲٫۰ معمولاً باید ۱۴۵ تا ۱۵۰ (از ۱۶۰) سوال درست پاسخ داده شود، میانگین نمره نرمال برای آزمون به طور معمول حدود ۸۷/۰ است و انحراف معیار حدود ۴۰/۰ است، در نتیجه تقریباً دو سوم آزمون دهندگان نتیجه ای را در فاصله ۵۰/۰  ۱/۳۰ دریافت می کنند و ۹۵٪ بین ۲۰/۰ تا ۷۰/۱ نتیجه می گیرند.

بعد از هر پنج آزمون، شرکت کنندگان لحظه ای کوتاه می گذارند تا پاسخ های خود را در یک مقاله نارنجی کپی کنند.

 

بخش کمی آزمون ورودی (Quantitative part)

حل مسئله ریاضی: این بخش توانایی حل مسائل ریاضی را در زمینه های حساب ، جبر ، هندسه ، تئوری توابع و آمار بررسی می کند ، این بخش شامل ۲۴ سوال از کل ۱۶۰ سوال است

مقایسه کمی : این بخش توانایی مقایسه کمی را در زمینه های حساب ، جبر ، هندسه ، نظریه توابع و آمار بررسی می­کند ، که شامل ۲۰ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

کفایت داده ها : این بخش شامل تصمیم گیری درباره اینکه آیا اطلاعات کافی برای حل مسئله حساب و هندسه ارائه شده است یا خیر ، است ؛ این موارد به برخی مهارت های ریاضیات نیاز دارند ، اما در درجه اول با هدف آزمایش توانایی نتیجه گیری منطقی انجام می شود ، این بخش شامل ۱۲ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

نمودارها ، جداول و نقشه ها : این بخش توانایی تفسیر نمودارها ، جداول و نقشه ها را اندازه گیری می­کند ، پرسش ها هم توانایی شناسایی اطلاعات و هم تجزیه و تحلیل داده ها از منابع مختلف را می­طلبد ، این بخش شامل ۲۴ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

 

قسمت کلامی آزمون ورودی پزشکی سوئد (Verbal part)

واژگان : این بخش آگاهی از معنی کلمات و مفاهیم را آزمایش می کند ، این کلمات ممکن است ریشه سوئدی یا خارجی داشته باشند ، آنها همچنین ممکن است باستانی یا کلماتی باشند که در سالهای اخیر در زبان سوئدی مورد استفاده قرار گرفته اند.

بعضی از کلمات نیز گویشی هستند ، این موارد از حوزه های مختلف موضوعی گرفته شده است و همچنین ممکن است شامل اصطلاحات فنی پرکاربرد باشد ، این بخش شامل ۲۰ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

درک مطلب سوئدی : این بخش توانایی درک پنج متن مختلف به زبان سوئدی را آزمایش می کند ، سوالات به ظرفیت درک جزئیات متن و همچنین نتیجه گیری از متن به طور کلی نیاز دارند ، این بخش شامل ۲۰ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

:SEC  این بخش توانایی قرار دادن کلمات و عبارات را در متن بررسی می کند ، این بخش شامل ۲۰ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

درک مطلب انگلیسی : این بخش توانایی خواندن و فهم متن به زبان انگلیسی را آزمایش می کند (که اغلب از روزنامه ها یا مجلات انتخاب می شود) ، این شامل هر دو متن کوتاه و بلند است.

یکی از تست های طولانی تر ، آزمون Cloze است که حاوی شکاف هایی است که کلمات حذف شده اند ، تأکید این بخش بر توانایی درک اطلاعات ، پیروی از یک استدلال و نتیجه گیری بر اساس متن به زبان انگلیسی است ، این بخش شامل ۲۰ سوال از کل ۱۶۰ سوال است.

پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است و هرساله متقاضیان زیادی خواستار تحصیل پزشکی در کانادا هستند. بنابراین افراد لازم است تا از به­ طور کامل از شرایط پذیرش دانشگاه­ های این کشور مطلع باشند. از مزایای تحصیل پزشکی در کانادا می توان به کیفیت بالای آموزش و امکانات مدرن و پیشرفته آموزشی دانشگاه های کانادا اشاره کرد. کانادا دارای دانشگاه های معتبری است که در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان در رتبه بالایی قرار دارند. از طرفی مدارک صادره از دانشگاه های کانادا دارای اعتبار جهانی بسیار بالایی هستند که پایه‌ای محکم برای ساختن آینده کاری در هر نقطه از جهان خواهد بود و فرصت شغلی بسیار خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا به وجود خواهد آمد.

دانشگاه های کانادا رایگان نیستند و شما باید شهریه بپردازید. اما برای دانشجویان ممتاز این امکان وجود دارد که بورسیه بگیرند و همه یا بخشی از هزینه ها را پوشش دهند.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم  برای متقاضیانی امکان پذیر می باشد که شرایط سنی لازم را داشته باشند. شرایط سنی لازم برای اپلای پزشکی کانادا با مدرک دیپلم 18 سال الی 20 سال می باشد و اگر سن متقاضی از این بازه فراتر برود، شانس وی برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا بسیار کم خواهد بود. متقاضی برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم می بایست علاوه بر داشتن سن مناسب، مدرک دیپلم 12 ساله با معدل خوب و مدرک زبان، داشته باشد.

دانشجویان برای ورود به دانشگاه و تحصیل پزشکی در کانادا لازم است تا کارشناسی علوم پایه را گذرانده باشند. (باید لیسانس و یا معادل تحصیلی آن را در رشته های علوم پایه از جمله زیست، شیمی، فیزیک یا رشته های مرتبط گذرانده باشد.)

طول مدت تحصیل در کانادا بین 3 تا 5 سال است. همچنین دانشجویان باید یک دوره عملی 48 هفته ای را در یک بیمارستان معتبر یا یک کلینیک طی کنند. دوره­ی پنج ساله­ ی تحصیل در کانادا برای افرادی است که مدرک لیسانس مرتبط با علوم پایه ندارند و صرفا برای آمادگی دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی طراحی شده است. باید در نظر داشت پس از ۳ تا ۴ سال پشت سر گذاشتن مقطع لیسانس در علوم پایه باید شخص متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا آزمون MCAT را که مخفف Medical College Admission Test است را با موفقیت پشت سر بگذارد تا وارد مقطع تخصص شود. همچنین طول مدت رزیدنتی بسته به نوع تخصص 3 تا 7 سال به طول می­انجامد.

 

تحصیل دندان پزشکی در کانادا

دندانپزشکی در کانادا یک رشته پرطرفدار است که طول دوره تحصیل آن 5 ساله است. دندانپزشکی در کانادا (Dentistry)، شاخه ای از پزشکی بوده که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت ها و استخوان های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت است. برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیاز به گذراندن آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) و معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از 70) است. برخی از دانشکده های دندانپزشکی دوره های تلفیقی همراه با دوره های DDS یا DMD برگزار می کنند. پس داندانپزشکی در کانادا آزمون های خاص خود را خواهد داشت که متقاضی پس از گذراندن لیسانس علوم پایه باید بعد از پاس کردن یکی از دو دوره (DMD) (Doctor of Dental Medicine) یا (DDS) (Doctor of Dental Surgery) وارد دوره دکترای دندانپزشکی شود.

 

  لیست دانشگاه هایی که در کانادا دوره های پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند به شرح ذیل است.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه مک مستر

دانشگاه لاوال

دانشگاه مونترال

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه شربروک

 

 مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

داشتن مدرک دیپلم و ریز نمرات

داشتن مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات

داشتن مدرک زبان آیلتس

قبولی در آزمون MCAT

 نامه پذیرش از دانشگاه

پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی

اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کانادا و نامه هدف از تحصیل

    آزمون­های پذیرش

 آزمون MCAT:

آزمون MCAT  یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان متقاضی رشته پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا و در جهت ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی است. البته این تست در همه دانشکده های پزشکی اجبار نیست. دانشجویان غالبا در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و قبولی در این آزمون در دانشکده ای که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش آن دانشگاه است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود.

   آزمون CASPer:

یک آزمون آنلاین 90 دقیقه­ ای به جهت تشخیص مهارت­ های تخصصی و شخصیتی است که دانشجو را برای فارغ التحصیلی واجد شرایط می­کند.                                                                                      

علاوه بر این، لازم به ذکر است که این آزمون توسط برخی از دانشکده های پزشکی به جای آزمون MCAT اعتبار یافته است.

     مصاحبه شفاهی

دو نوع مصاحبه وجود دارد که دانش آموزان پس از انتخاب اولیه بر اساس پرونده نامزدی خود و قبولی در آزمون کتبی، مورد آزمایش قرار می گیرند:

      نوع اول: مصاحبه سنتی استاندارد

در آن کاندیدا در مقابل یک کمیته آزمون متشکل از اساتید و دانشجویان برجسته و برخی از کارکنان کالج می­نشیند.


     نوع دوم مصاحبه: چند مصاحبه کوچک (MMI):

این مسابقه از شش تا ده مصاحبه کوتاه است که به صورت مرحله ای انجام می­شود. هر کدام از آنها محورهای متفاوتی دارند. در مرحله اول، داوطلب در یک سری سوالات مورد آزمایش قرار می­گیرد. پس از قبولی، او می­تواند به سوالات بعدی بپردازد.

پزشکی در روسیه

پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه با داشتن سیستم آموزشی که رتبه 26 را در جهان دارد، در حال تبدیل شدن به مقصدی برتر برای تحصیل بسیاری از دانش آموزان از سراسر جهان است.

مدارک افرادی که از دانشگاه‌ های روسیه فارغ‌التحصیل می‌شوند، در کل دنیا معتبر می باشد. زیرا این مدارک توسط سازمان جهانی بهداشت، یونسکو، MCI  و دیگر سازمان‌های بین‌المللی تایید می‌شوند.

 مدت زمان تحصیل و اتمام پزشکی عمومی شما به زبان انگلیسی 6 سال خواهد بود. این دوره اگر به زبان روسی باشد 7 سال به طول خواهد انجامید. دوره تحصیل رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی نیز 5 سال است.

تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی 6 سال زمان خواهد برد. (مدت زمان تحصیل به زبان روسی با احتساب یک سال کالج زبان است.)

یکی از اصلی ترین دلایلی که دانشجویان برای تحصیل پزشکی خود به مقاصدی مانند روسیه روی می آورند ، هزینه ­های تحصیلی پایین آن است.  هزینه ها به طور متوسط ​​سالانه بین 4500 دلار تا 8،000 دلار است.

برای تحصیل پزشکی در روسیه دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای وارد شدن به دانشگاه باید در آزمون پزشکی شرکت کند. آزمون پزشکی دانشگاه ­های روسیه معمولا از دروس: زبان روسی، زیست شناسی و شیمی می­باشد و هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه  ­های روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی انجام می­شود.

 

بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندان پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه ایالتی تومسک

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ

دانشگاه رودن مسکو

دانشگاه پیروگوف مسکو

دانشگاه سماشکو مسکو

 

دوره پادفک:

دوره پادفک روسیه با توجه به‌ رشته و زمینه‌ی تحصیلی دانشجویان‌ دارای برنامه‌های تحصیلی و درس‌های متفاوتی است.‌ داوطلبان ابتدا با توجه به میزان آشنایی خود با زبان روسی در آزمون تعیین سطح شرکت می‌کنند.‌ سپس با توجه به امتیاز کسب شده در‌ سطح قبولی خود ثبت نام می‌شوند.‌ دوره پادفک روسیه با توجه به میزان آشنایی داوطلبان زبان روسی ممکن است از‌ ۱ ماه الی ۱ سال طول بکشد.‌ در صورتی که داوطلبان آشنایی قبلی با زبان روسی نداشته باشند‌، باید حدود‌ ۸ ماه الی ۱ سال ( با توجه به میزان فعالیت‌ داوطلب و سرعت یادگیری او و طول دوره‌های ارائه شده توسط موسسه‌ی مربوطه)‌ در این دوره‌ها شرکت کنند.‌

پس از اتمام دوره، داوطلبان در امتحان نهایی شرکت می‌کنند‌ و در صورت‌ کسب نمره‌ی قبولی در آزمون نهایی می‌توانند مدرک خود را دریافت کرده و به منظور ادامه تحصیل‌ در دانشگاه آن را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

در ترم‌ اول دانشجویان با زبان روسی‌ آشنا می‌شوند و مباحثی مانند گرامر‌ زبان روسی، مهارت خواندن و نوشتن‌ به زبان روسی و‌ مکالمه به این زبان را‌ یاد می‌گیرند.‌

در ترم‌ بعدی با توجه به رشته‌های مورد نظر داوطلبان‌ و نوع دوره‌ای که داوطلب در آن شرکت کرده است، دروس پایه آن رشته‌ تدریس شده و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.‌

هزینه دوره پادفک به طور میانگین از 2،500 دلار تا 6،000 دلار است.

پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز به آزمون ورودی دارد و تحصیل در دانشگاه های خصوصی را بدون آزمون میتوان پذیرش گرفت.

طول دوره پزشکی در کشور ترکیه 6 ساله و دندان پزشکی و داروسازی 5 ساله هستند.

 

آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه:

آزمون SAT  و یوس هستند.

 

آزمون SAT

آزمون ست دو نوع دارد:

-سابجکت 2

-جنرال

آزمون مورد قبول ترکیه SAT جنرال است، که از سه قسمت ریاضی، زبان انگلیسی و انشاء تشکیل شده است.

هر قسمت این آزمون از 800 نمره است که بیشتر دانشگاه های ترکیه نمره ی بخش انشاء رو در نظر نمی گیرند و بارم کلی آزمون از 1600 نمره است

نمره ی مورد قبول برای تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی باید بالای 1500 باشد.

 

آزمون YOS (یوس)

آزمون یوس آسان ترین کنکور دنیا است که از دانشجویان بین المللی و غیر بومی ترکیه گرفته می شود. این آزمون از سه قسمت ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده از 100 نمره است که برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی باید نمره آزمون 95 به بالا باشد.

برای دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران علاوه بر نمره آزمون شرط معدل و سن هم مهم هستند و متقاضی باید معدل بالای 17 و سن زیر 24 سال داشته باشد تا شانس قبولی بیشتری داشته باشد.


مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران:

ترجمه ریز نمرات دیپلم

ترجمه گواهی دیپلم

پاسپورت

نمره آزمون

عکس 4*3

( معدل بالای 17 و سن زیر 24 سال )

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران:

ترجمه ریز نمرات دیپلم

ترجمه گواهی دیپلم

پاسپورت

عکس 4*3

( معدل بالای 18 و سن زیر 25 سال )

 

شهریه سالانه

شهریه سالیانه دانشگاه های دولتی برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی به لیر هستند که بین 2000 لیر تا 50000 لیر متغیر است.

در دانشگاه های خصوصی شهریه به دلار هست که از 7000 دلار تا 27000 دلار متغیر است.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 2021-2022:

دانشگاه کوچ، خصوصی، شهر استانبول، آزمون SAT )دندان پزشکی و داروسازی ندارد)

دانشگاه یدی تپه، خصوصی، شهر استانبول، بدون آزمون

دانشگاه باهچه شهیر، خصوصی، شهر استانبول، بدون آزمون(داروسازی ندارد)

دانشگاه آجی بادام، خصوصی، شهر استانبول، بدون آزمون(دندان پزشکی ندارد)

دانشگاه باشکنت، خصوصی، شهر آنکارا، آزمون یوس

دانشگاه حاجت تپه، شهر آنکارا، دولتی، آزمون SAT

دانشگاه استانبول، شهر استانبول، دولتی، آزمون یوس

دانشگاه آنکارا، شهر آنکارا، دولتی ،آزمون SAT  و یوس

دانشگاه قاضی، شهر آنکارا، دولتی، آزمون SAT

دانشگاه 9ایلول، شهر ازمیر، دولتی، آزمون یوس (دندان پزشکی و دارو ندارد)

دانشگاه اگه، شهر ازمیر، دولتی، آزمون یوس

دانشگاه اوندوکوزمایس، شهر سامسون، دولتی، آزمون یوس

دانشگاه مارمارا، شهر استانبول، دولتی، آزمون یوس

دانشگاه آتاتورک، شهر ارزروم، دولتی، آزمون SAT

دانشگاه کاتب چلبی، شهر ازمیر، دولتی، آزمون SAT 

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان در میان دانشجویان بین المللی از محبوبیت بالایی برخورد داراست که از دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1.تحصیل رایگان

2.دانشگاه های برتر

3.هزینه های مقرون به صرفه زندگی

4.اعتبار ویزای دانشجویی

5.تضمین آینده شغلی

 

برای ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان باید ابتدا یک دوره 9 ماه کالج که زیر نظر مستقیم دانشگاه های دولتی اداره می شود را گذراند.

البته کالج ­ها در آلمان با توجه به رشته دسته­ بندی می ­شوند که برای متقاضیان رشته پزشکی کالج M-course نام دارد.

یکی از دلایلی که دانشجویان ملزم به گذراندن دوره 9 ماهه کالج می باشند این است که دیپلم آلمانی ها 13 ساله و ایرانی ها دارای دیپلم 12 ساله می باشند بنابر این گذراندن دوره کالج اجباری و در واقع این کالج ها دانشجویان را برای آزمون ورودی به نام FSP  اماده می کند.

 

دوره کالج M-course:

یک دوره آمادگی خاص برای دانش آموزانی است که می خواهند در آلمان در رشته های پزشکی و داروسازی یا دندان پزشکی تحصیل کنند و زبان آموزش به زبان آلمانی می ­باشد نیاز است که دانش ­آموزان قبل از ورود به دوره کالج M-course مدرک B2 آلمانی داشته باشند. در دوره M-course  درس های علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک تدریس می شود.

 

دروسی که در دوره کالج تدریس می شود:

-دروس آلمانی

-بیولوژی

-شیمی

-فیزیک

-ریاضیات

 پس پایان دوره کالج دانش آموزان اجازه دارند که در آزمون FSP شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون وارد دانشگاه­ های دولتی آلمان می شوند..

 

آزمون FSP:

سوالات این آزمون بسیار خاص می باشد و هر متقاضی فقط دوبار اجازه دارد در این آزمون شرکت کند. نمره این آزمون از 1 تا 5 محاسبه می شود و براساس سیستم آموزشی آلمان هرچقدر نمره متقاضی به 1 نزدیکتر باشد متقاضی شرایط بهتری خواهد داشت.

این آزمون از دو بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده است و نوع سوالات بستگی به نوع کالج متفاوت است، ولی دروس ریاضی و شیمی و علوم کامپیوتر و سوالات زبان آلمانی در تمامی آزمون ها وجود دارند و جز درس ها­ی ثابت می باشند.

 

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان:

-داشتن دیپلم 12 ساله با معدل بالای 15

-داشتن حداکثر 22 سال سن

-داشتن مدرک زبان B2­ آلمانی

-داشتن تمکن مالی 10 هزار یورو برای سفارت

 

طول مدت تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان:

-پزشکی 6 ساله

-دندانپزشکی 5 ساله

-داروسازی4 ساله

 

دانشگاه های مورد تایید در دانشگاه های آلمان:

Charite - Universitatsmedizin Berlin صرفا در رشته های مرتبط با وزارت علوم

Eberhard Karl’s Universität Tübingen

Freie Universität Berlin

Humboldt-Universität zu Berlin

Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

Julius-Maximilians- Universität Würzburg

Justus-Liebig-Universität Giessen

KIT- Karlsruher Institut für Technologie (Universität Karlsruhe) 

Leibniz Universität Hannover

Ludwig-Maximilians-Universität München

Martin- Luther-Universität Halle-Wittenberg

Philipps-Universität Marburg

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Ruhr-Universität Bochum

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Technische Universität Berlin

Technische Universität Darmstadt

Technische Universität Dresden

Technische Universität München

Technische Universität Braunschweig

Universität Bayreuth

Universität Bonn

Universität Bremen

Universität des Saarlandes

Universität Duisburg-Essen

Universität Erlangen-Nürnberg

Universität Freiburg

Universität Göttingen

Universität Hamburg

Universität Hohenheim

Universität Jena

Universität Konstanz

Universität Leipzig

Universität Mainz

Universität Mannheim

Universität Münster

Universität Regensburg

Universität Stuttgart

Universität Ulm

Universität zu Kiel

Universität zu Köln

 

پزشکی در لهستان

پزشکی در لهستان

تحصیل پزشکی در لهستان

لهستان در اروپا مرکزی قرار دارد و پایتخت آن شهر ورشو می باشد. هزینه تحصیل در لهستان نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و از آنجا که زبان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی می باشد، در بین دانشجویان بین­ المللی از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای تحصیل در رشته های پزشکی در لهستان نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد و تنها با گذراندن یک دوره پیش پزشکی برای ورود به دانشگاه ها آماده می شوند.

 

آزمون ورودی:

 پزشکی در لهستان: به زبان انگلیسی و آزمون ورودی به صورت انلاین است.

منابع آزمون از دروس: زیست/فیزیک/شیمی/دانش پزشکی می باشد و سوالات به صورت 4 گزینه ای می باشد.

 

شرایط پذیرش:

-داشتن دیپلم 12 ساله

-داشتن حداکثر 25 سال سن

-بدون مدرک زبان و تسلط داشتن به زبان در سطح آیلتس 5

طول مدت تحصیل در رشته های پزشکی در لهستان:

-پزشکی 6 ساله+ 4 سال تخصص

-دندانپزشکی 5 ساله

-داروسازی5 ساله

 

دوره های پزشکی در لهستان:

دوره یکساله foundation: برای آمادگی ورود به دوره پزشکی

دوره پزشکی عمومی 6 ساله

دوره دندانپزشکی عمومی 5 ساله

دوره داروسازی 5 ساله


هزینه پزشکی در لهستان:

سال اول:13.900 یورو در سال

از سال دوم تا ششم 13.700 یورو در سال

 

هزینه دندان پزشکی در لهستان:

سال اول :16000 یورو /سال دوم 16.600 یورو

سال سوم:17.500 یورو /سال چهارم 18.300 یورو

سال پنجم :19.100 یورو می باشد.

 

هزینه داروسازی در لهستان:

سال اول :8200 یورو/سال دوم :10.500 یورو

سال سوم و چهارم و پنجم:10.500 یورو در سال

سال ششم و آخر:600 یورو در سال


دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در لهستان:

Jagiellonian University-

University of Medical Lodz-

Medical University of Warsaw-

Wroclaw Medical University -

Medical University Silesia-

  University of Silesia in Katowice-

  University- of Warsaw

  University of Wroclaw-

  Warsaw University of Technology-

  Warsaw University of Life Sciences-

  Wroclaw University of Science and Technology-

پزشکی در چین

پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های چین به طور کلی بین ۵-۶ سال و پزشکی 6-7 سال طول می کشد، که آخرین سال آن مربوط به دوره کارآموزی در بیمارستان است، دانشجویان بین المللی پس از گذراندن دوره کارآموزی، امتحان نهایی را می گذرانند و در صورت قبولی در آزمون، مدرک پزشکی خود را دریافت می کنند.

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی که نمرات آن ها پایین تر از حد نصاب و یا دیپلم غیرمرتبط دارند، برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در چین ملزم به حضور در دوره های پری مدیکال هستند. این دوره های پری مدیکال در دانشگاه های پزشکی چین برگزار می شوند و مدت زمان این دوره 1 سال است.

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی چین

داشتن دیپلم 12 ساله و نمره بالای 70% در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

حداقل سن 18 و حداکثر 30 سال

مدرک زبان آیلتس 6.5

 

پذیرش پزشکی در دانشگاه ­های چین نیازی به آزمون ورودی ندارد.

 

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه­های چین بین 3000 یورو تا 7000 یورو است.

 

دانشگاه ­های برتر پزشکی چین

دانشگاه پکن

دانشگاه سینگوا

دانشگاه فودان

دانشگاه شانگهای تانگ جایو

دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه نانجینگ

دانشگاه شیان جایوتانگ

موسسه فناوری هاربین

دانشاه شانتو

دانشگاه شاندونگ

پزشکی در ارمنستان

پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان به طور متوسط ۶ سال و دندان پزشکی 5 سال به طول می انجامد. (که یک سال از آن دوره کارآموزی است)

برنامه فوق الذکر دارای امتحانات نهایی ایالتی است که در آن دانش آموخته موفق به اخذ مدرک با صلاحیت “پزشک” می شود ؛ متعاقباً فارغ التحصیلان می توانند تحصیلات تکمیلی پزشکی را در ارمنستان یا خارج ادامه دهند.

 

زبان تحصیل

تحصیل پزشکی در ارمنستان به زبان های روسی، ارمنی و انگلیسی امکان پذیر است.

 

قابل توجه است که مدارک پزشکی اخذ شده در ارمنستان در سراسر جهان توسط سازمان هایی مانند WHO ، شورای پزشکی عمومی انگلستان ، دایرکتوری آموزش پزشکی بین المللی و غیره معتبر شناخته می شوند و همین امر تاثیر بسزایی بر افزایش انگیزه دانشجویان برای تحصیل پزشکی در ارمنستان دارد.

دانشگاه های ارمنستان توسط وزارت بهداشت ایران چندان معتبر دانسته نشده اما با این حال ، دانشگاه هایی در ارمنستان وجود دارند که دوره های پزشکی معتبری را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی ارمنستان

داشتن دیپلم 12 ساله و نمره بالای 70% در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

مدرک زبان آیلتس 6.5

 *برای پذیرش پزشکی در دانشگاه­ های ارمنستان محدودیت سنی وجود ندارد.

 

دوره زیروکورس

دوره زیروکورس ، برنامه ای یک ساله است که در دانشگاه ها برگزار می شود و متقاضیان را برای دروس تخصصی رشته مورد نظر و همچنین آمادگی زبان انگلیسی و ارمنی آموزش می دهد ؛ برای بیانی بهتر می توان گفت که این دوره برای افرادی که امتحان دانشگاه قبول نشده اند تشکیل می شود و در واقع این دوره برای ایرانیان همانند پیش دانشگاهی است ولی خیلی ساده تر!

یکی از مهم ترین نکاتی که سبب شده دانشجویان بسیاری متقاضی شرکت در این دوره باشند ، این است که پس از اتمام دوره از شما آزمون گرفته نمی شود و صرفا شرط بر پاس کردن دروس ارائه شده است که همین امر از مهم ترین مزیت های تحصیل در ارمنستان به شمار می رود.

دروس ارائه شده در دوره زیروکورس برای رشته های مختلف ، متفاوت است اما خوب است بدانید که برای رشته های پزشکی نیاز است که شما دروسی نظیر فیزیک ، شیمی ، زیست ، زبان انگلیسی و ارمنی را گذرانده باشید.

 

دانشگاه­ های برتر تحصیل پزشکی در ارمنستان

Yerevan State Medical University

Mkhitar Gosh Armenian-Russian International University

St. Tereza Medical University

The University of Traditional Medicine

Yerevan Haybusak University

 


پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان

طول دوره: مدت تحصیل در مقطع عمومی پزشکی انگلستان 4 تا 6 سال است. و دوره تخصص بین 4 تا 7 سال به طول خواهد انجامید.

 

شرایط سنی: حداقل سن متقاضیان برای تحصیل در دوره پزشکی انگلستان 16 سال است.

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش:

مدرک زبان: برای دانشجویان بین المللی که علاقمند به تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی هستند، بیشتر دانشگاه ­ها نمره آیلتس 7 آکادمیک که هیچکدام از مهارت ها از 6.5 کمتر نباشد، از فرد درخواست می کنند.

برای تحصیل در رشته پزشکی نمره AAA در مقطع A-Level که شامل دروس شیمی یا زیست شناسی می شود، مورد نیاز می ­باشد.

 

دوره ­های مورد نیاز برای ورود به پزشکی:

دوره ی A-level دو سال به طول می انجامد و به نوعی می توان آن را معادل مقاطع  پیش دانشگاهی و سوم دبیرستان در کشور خودمان فرض کرد. در این دوره دانشجویان واحدهای درسی را انتخاب و پاس می کنند. دانشگاه های بسیاری در انگلستان این دوره را ارائه می دهند. برای ورود به این دوره باید مدرک ایلتس 5.5 داشته باشید البته در مواردی می توان پذیرش مشروط گرفت تا دانشجو دانش زبان را در طی دوره فراگیرد.

 

دوره­ ی Foundation: این دسته از داوطلبان قادرند وارد دوره ­ی یکساله­ ی فاندیشن شوند و پس از گذراندن آزمون وارد دانشکده های پزشکی شوند. در صورتی که داوطلب بتواند به 75% سوالات پاسخ صحیح دهد می­تواند وارد دوره ی 6 ساله ی پزشکی شود. حداقل سنی که نیاز است افراد برای ورود به این دوره ها داشته باشند 15.5 سال می باشد.

 

آزمون ­های پذیرش:

آزمون  :UKCAT  بیست و هفت دانشگاه مبنای پذیرش خود را بر مبنای این آزمون گذاشته ­اند.

University of Manchester

Newcastle University

University of Nottingham

University of Sheffield

University of Southampton

University of St Andrews

Queen’s University Belfast

University of Warwick

University of Aberdeen

Cardiff University

University of Dundee

Durham University

University of East Anglia

University of Edinburgh

University of Exeter

University of Glasgow

Keele University

King’s College Londo

 

آزمون: BMAT  هفت دانشگاه مبنای پذیرش خود را این آزمون گذاشته ­اند.

Oxford

Cambridge

UCL

Imperial

Brighton and Sussex

Leeds

Lancaster

 

هزینه تحصیل:

شهریه تحصیل پزشکی در انگلستان به طور میانگین از 23،000 یورو تا 43،000 یورو است.

پزشکی مجارستان

پزشکی مجارستان

کشور مجارستان در اروپا دارای سیستم آموزشی با کیفیت بالا و هزینه های تحصیل به صرفه است و یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان با استعدادی است که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند. مدرک پزشکی مجارستان اعتبار بالایی در کشور های اروپایی دارد و آینده شغلی درخشانی را برای شما رغم می زند. همچنین از آنجایی که شرایط اخذ پذیرش این رشته در مجارستان به نسبت دیگر کشورها آسان تر است و دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، بسیاری از متقاضیان این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.

دوره تحصیلی

·        دوره پیش پزشکی یک یا دو ترم تحصیلی است که مختص آموزش دروس پایه ای رشته پزشکی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و زبان انگلیسی عمومی و تخصصی است. آموزش های این دوره در کنار آزمون های کتبی و شفاهی آن، متقاضیان را برای آزمون ورودی دانشگاه ها آماده می کند که حول محور همین موضوعات است. برخی از موسساتی که این دوره را ارائه می دهند عبارتند از:

ü     کالج مک دنیل از سال 1990 برگزاری دوره های آمادگی دانشگاه را آغاز کرده است. طی این 30 سال بیش از 10.000 متقاضی دوره این کالج را گذرانده اند و حدود 90%  آنها آزمون ورودی دانشگاه را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. حداقل سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دوره پیش پزشکی مک دنیل B1  است. این دوره به 3 روش مختلف در این کالج برگزار می شود:

1.     ترم تابستانی که هدف آن کسب آمادگی در مهارت های زبانی و مطالعاتی برای ورود به ترم های اصلی دوره پیش پزشکی است.

2.     یک ترم آموزش فشرده از ژانویه تا می که مهلت ثبت نام آن تا 15 دسامبر است. این دوره مناسب افرادی است که قصد مرور اطلاعات دوره متوسطه و زبان انگلیسی را دارند. شهریه این دوره 6430 یورو و هزینه ثبت نام در آن 200 یورو است.

3.     دو ترم آموزش از اکتبر تا می سال بعد که مهلت ثبت نام آن تا ماه سپتامبر است. این دوره مناسب افرادی است که در مقطع متوسطه یکی از رشته های فیزیک، شیمی یا زیست شناسی را مطالعه نکرده باشند یا سطح زبانشان پایین باشد. شهریه ترم اول 3970  یورو، ترم دوم 2660 یورو و  هزینه ثبت نام در آن 200 یورو است.

 

ü     کالج بین المللی دونا در سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرده است و هدف اصلی آن گسترش روابط آکادمیک بین الملل و بالا بردن سطح آموزشی دانشگاه های مجارستان است. ورود به دوره پیش پزشکی این کالج به مدرک رسمی زبان انگلیسی نیاز ندارد ولی توصیه می شود سطح زبانتان در حد B1 باشد. مهلت ثبت نام در این دوره برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا تا آخر ماه نوامبر است. شهریه دوره یک ترم فشرده 6400 یورو است.

 

ü     کالج وکرل که در سال 2008 افتتاح شده است یکی از مشهور ترین و معتبر ترین موسسات آموزشی مجارستان است. پایه دوره های آموزشی این کالج بر فعالیت های عملی بنا شده است که با ارائه حقایق بازار کار و شرایط آن، دانشجویان را برای آینده شغلی و تحصیلی آماده می کند. میزان موفقیت دانشجویان پیش پزشکی این کالج 85% است. سطح زبان موردنیاز برای ورود به این دوره B2 است ( حداقل نمره آیلتس 5.5 و تافل 72). کالج وکرل دوره های پیش پزشکی را به دو صورت ارائه می دهد:

1.     یک ترم معمولی از سپتامبر تا آوریل که شهریه آن 3000 یورو و هزینه ثبت نامش 200 یورو است.

2.     یک ترم فشرده از فوریه تا می که شهریه آن 4150 یورو است.

·        دوره اصلی پزشکی مجارستان طی 6 سال و 12 ترم تحصیلی برگزار می شود که به دو بخش تقسیم می شود:

ü     در دو سال ابتدایی تحصیل دانشجویان به یادگیری مبانی کلی و مقدماتی پزشکی به صورت تئوری می پردازند.

ü     چهار سال ادامه تحصیل ترکیبی از آموزش تئوری و دوره های فعالیت عملی در کلینیک ها و بیمارستان ها است. همچنین در دو ترم پایانی تحصیل دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره اینترنشیپ هستند.

در پایان این دوره دانشجویان به درجه پزشک عمومی نائل می شوند و می توانند برای دوره های پزشکی تخصصی اقدام کنند.

·        شهریه ی دانشکده های پزشکی شامل هیچ بورسیه و فاندی نمی شوند ولی در صورتی که تمام نمرات دوره پیش پزشکی تان در سطح عالی باشد، برخی دانشگاه ها تخفیف 10 درصدی برایتان در نظر می گیرند.

دانشگاه های رشته پزشکی

دانشگاه های رشته پزشکی مورد وزارت بهداشت:

·        دانشگاه سمل ویس ( Semmelweis )، قدیمی ترین دانشگاه مجارستان است که در بوداپست قرار دارد و یکی از بزرگ ترین ارائه کنندگان خدمات سلامت است که سالانه 2.3 میلیون را تحت درمان قرار می دهد. این  دانشگاه با بیش از 10.000 دانشجو، 8.000 کارمند و 27 کلینیک جایگاه ویژه ای در نظلم سلامت مجارستان دارد. شهریه دوره پزشکی این دانشگاه سالانه حدود 18.000 دلار است و بین 390-100 نفر ظرفیت دارد.

 

·        شهر دبرسن ( Debrecen )  با 300.000 ساکن دومین شهر بزرگ مجارستان است که دانشگاه تاریخی آن در سال 1538 افتتاح شده است. شهریه دوره پزشکی این دانشگاه 15.100 دلار است و حدود 300 نفر ظرفیت دارد.

 

·        شهر سگد ( Szeged ) سومین شهر بزرگ مجارستان است که در جنوب کشور قرار دارد .دانشگاه سگد در سال 2016 به عنوان بهترین دانشگاه مجارستان معرفی شد. از سال 1985 دوره رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه این شهر ارائه می شود . در حال حاضر بیش از 1000 نفر در این دانشگاه به تحصیل در رشته پزشکی مشغول هستند. شهریه ترم اول پزشکی 7900 و باقی ترم ها حدود 7300 یورو است.

 

·        دانشگاه پچ ( pécs ) که در سال 1367 تاسیس شده است یکی از قدیمی ترین دانشگاه هایی است که رشته پزشکی را ارائه می دهد و قدمت دانشکده پزشکی آن به 100 سال پیش بازمی گردد. هر سال 3000 دانشجوی بین المللی از 66 کشور دنیا دانشگاه پچ را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می کنند.  شهریه رشته پزشکی این دانشگاه سالانه 17.000-16.000 دلار است و 180 نفر ظرفیت دارد.

 

آزمون ورودی رشته پزشکی هر دانشگاه دارای شرایط متفاوتی است.

دانشگاه

بخش کتبی

زمان بخش

شفاهی

نمره منفی

زیست

شیمی

زبان عمومی

زبان تخصصی

زمان

(دقیقه)

سمل ویس

20

20

20

20

80

20

دارد

سگد

20

20

20

80

20

ندارد

پچ

20

20

40

20

100

20-30

-

 

v    بخش شفاهی آزمون ها معمولا به صورت مصاحبه حضوری برگزار می شود  ولی به دلیل شرایط پاندمی اخیرا امکان شرکت آنلاین نیز وجود دارد. در این آزمون توانایی و انگیزه شما در زمینه پزشکی و مهارت برقراری ارتباط به زبان انگلیسی سنجیده می شوند و علاوه بر این تعدادی سوال شیمی و زیست نیز برایتان مطرح می شود

رده بندی جهانی این دانشگاه ها به شرح زیر است:

دانشگاه

QS world universities

Times Higher Education

رتبه جهانی

رتبه آموزشی در اروپا

دبرسن

591-600

801-1000

151-200

سمل ویس

-

251-300

41

سگد

551-560

801-1000

-

پچ

651-700

801-1000

-

 

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان به نسبت دیگر کشور های اروپایی به مراتب پایین تر است. مخارج یک زندگی در سطح نرمال دانشجویی ماهانه حداقل 300 یورو است. البته اگر قصد زندگی در بوداپست، پایتخت مجارستان، را داشته باشید این قیمت تا 520 یورو در ماه افزایش می یابد.

 


ویزا کوتاه مدت و بلند مدت

دانشجویانی که  قصد تحصیل در مجارستان را دارند باید 3 ماه پیش از سفر درخواست مجوز ورود و ویزای کوتاه مدت را در سفارت ثبت کنند. این ویزا به منزله مجوز یک بار ورود و 30 روز اقامت در مجارستان است. تا 3 روز پس از رسیدن به مجارستان باید آدرس محل سکونتتان و تا 3 ماه درخواست ادامه اقامت طولانی مدت را در ثبت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا اقامت بلند مدت

·        پاسپورت و یک قطعه عکس پاسپورتی

·        مدارک پذیرش دانشگاه و دریافت محل اقامت

·        مدرک تمکن مالی 1000 تا 2000 دلار

·        مدرک پوشش بیمه معتبر

·        پرداخت 56.5 دلار هزینه امور اداری ثبت نام ویزا

whatsapp