کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا
تاریخ : 1400/6/21

کی از مزایای مهم تحصیل در کانادا فراهم بودن امکان کار دانشجویی است. در این کشور، دانشجویان بین‌المللی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی‌شان اجازه دارند در روزهای غیرتعطیل بیست ساعت در هفته پاره‌وقت و در روزهای تعطیل تمام‌وقت کار کنند. تنوع کار دانشجویی در کانادا باعث شده است دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف انتخاب‌های متعددی، چه درون دانشگاه و چه بیرون دانشگاه، داشته باشند و براساس روحیه و شرایطشان، شغل مدنظر خود را انتخاب کنند. ناگفته نماند درصورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا، علاقه‌مندان با تحصیل در فرانسه ازطریق شرکت در دوره‌های زبان این کشور، توانایی لازم برای تحصیل در استان کبک کانادا را به‌دست می‌آورند.

انواع کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان به‌محض ورود به دانشگاه و شروع تحصیلاتشان، به دو شکل On-Campus (کار داخل دانشگاه) و Off-Campus (کار خارج دانشگاه) می‌توانند مشغول کار شوند. در ادامه، دربارۀ هرکدام از این شیوه‌های کاری را توضیح می‌دهیم.

مشاغل داخل دانشگاه (On-Campus)

دانشجویان با انتخاب مشاغل On-Campus داخل دانشگاه و محوطۀ کالج می‌توانند کار کنند. چند نمونه از این مشاغل عبارت‌اند از: کار برای دانشگاه یا کالج، کار برای یکی از اعضای دانشگاه به‌عنوان دستیار تحقیق، خوداشتغالی در محوطۀ دانشگاه، کار برای سازمان‌های دانشجویی و کار برای افرادی که قراردادی و شخصی در دانشگاه فعالیت می‌کنند (مانند باشگاه ورزشی و رستوران).

مشاغل خارج دانشگاه (Off-Campus)

دانشجویان با انتخاب این دسته از مشاغل برای هر فردی خارج از دانشگاه یا کالج می‌توانند کار کنند که تعدادشان نیز در کانادا کم نیست. یکی از نکته‌های بسیار مهم ارائۀ تمکّن مالی کافی برای دریافت مجوز تحصیل (Study Permit) است. به عبارت‌دیگر، دانشجویان باید نشان دهند بدون کارکردن پشتوانۀ مالی کافی برای زندگی و تحصیل در کانادا را ندارند تا در مشاغل On-Campus یا Off-Campus بتوانند فعالیت کنند. شایان ذکر است دانشجویان به‌صورت کارآموز نیز می‌توانند کار یا با انجام کارهای داوطلبانه رزومۀ خود را تقویت کنند.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که تمایل دارند حین تحصیل در کانادا کار کنند، ابتدا با شرایط و ضوابط مرتبط به آن باید آشنا شوند. دانشجویان بین‌المللی که ویزای تحصیلی (Study Permit) دارند و تمام‌وقت در مؤسسه‌های آموزشی معینی (Designated Learning Institution) ثبت‌نام کرده‌اند، بدون ویزای کار در مشاغل Off-Campus وon- Campus می‌توانند مشغول کار شوند. از جمله شرایط مهم برای کار در مشاغل Off-Campus عبارت‌اند از: داشتن مجوز تحصیل‌(Study Permit) ، دانشجوی تمام‌وقت بودن، داشتن شمارۀ ملی کانادا و ثبت‌نام در یکی از مراکز آموزشی کانادا. گفتنی است علاقه‌مندان به‌ اشتغال در کارهای On-Campus به داشتن مجوز کار (Work Permit) یا شمارۀ ملی کانادا نیازی ندارند و بیش از بیست ساعت در هفته نیز می‌توانند کار کنند.

شمارۀ ملی کانادا

مجوز تحصیل (Study Permit) دانشجویان نشان‌دهندۀ اجازۀ کار و شرایط و وضعیت شغلی دانشجویان در کاناداست و تا وقتی آنان درسش را در دانشگاه شروع نکرده باشند، نمی‌توانند کار دانشجویی انجام دهند. دریافت شمارۀ ملی کانادا یکی از شرایط مهم پیش از شروع کار دانشجویی در این کشور است و دانشجویان برای دریافت آن ازطریق Service Canada باید اقدام کنند.

یافتن شغل در کانادا

پس از گرفتن شمارۀ ملی کانادا، نوبت به یافتن شغل می‌رسد. معمولاً کارفرمایان کانادایی به استخدام دانشجویان برای موقعیت‌های شغلی پاره‌وقت علاقه‌مندند و به‌طورکلی، این کشور فرصت‌های شغلی بسیاری برای دانشجویان دارد. دانشجویان قبل از جست‌وجو برای شغل مناسب، رزومه و کاور لتر (Cover Letter) خود را باید آماده کنند و رزومه‌شان به‌روز و متناسب با انتظارات کارفرمایان کانادایی باشد. گفتنی است کاور لتر این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند که شخصیت و دستاوردهایشان را به کارفرمایان نشان دهند. درحقیقت، ارائۀ کاور لتر مناسب برای موقعیتی خاص نشان‌دهندۀ میزان شایستگی و توانایی فرد برای شغل است. دانشجویانی که برای یافتن کار در کانادا اضطراب دارند، در مناطق مختلف این کشور یا به‌صورت آنلاین در وبگاه‌هایی مانند Indeed Monster و Craigslist یا در کتابخانه، مراکز تفریحی و … شغلی مناسب می‌توانند بیابند. یکی از راه‌های بسیار مؤثر برای یافتن شغل توجه به آگهی‌های استخدامی در فروشگاه‌ها یا رستوران‌هاست که بدین‌منظور دانشجویان رونوشتی از رزومه خود را باید همیشه همراه داشته باشند.