تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و بلگراد منعقد شد

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و بلگراد منعقد شد
تاریخ : 1401/2/19

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران شامگاه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دیدار سفیر صربستان و رئیس دانشگاه بلگراد، به جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی رتبه‌های بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ را در میان دانشگاه‌های سراسر جهان به خود اختصاص داده و همواره تبادل علمی با دانشگاه‌های کشورهای مستقل جزو اولویت‌های دانشگاه تهران در ارتباطات بین‌المللی است.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به تحولات عرصه بین‌الملل، اظهار کرد: این تحولات نشان می‌دهد که همکاری‌های دانشگاه‌های کشورهای مستقل باید به گونه‌ای باشد تا از ظرفیت‌های ایجاد شده در عرصه بین‌المللی در جهت تولید علم برای افزایش رفاه و آسایش مردم در سراسر جهان استفاده کنیم تا همه مردم جهان بتوانند عادلانه از دستاوردهای علمی برخوردار شوند.

مقیمی با بیان اینکه دانشگاه تهران دارای بیش از ۷۰۰ تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه‌های معتبر در قاره‌های مختلف است، تصریح کرد: هر چند در تبادلات علمی تلاش کرده‌ایم که حداکثر استفاده از ظرفیت‌های این تفاهم‌نامه‌ها صورت گیرد ولی تنها بخشی از جنبه‌های این تفاهم‌نامه‌ها عملیاتی شده است.

وی با استقبال از انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد، ابراز امیدواری کرد که از حداکثر ظرفیت‌های این تفاهم‌نامه برای گسترش همکاری‌های علمی بین دو کشور استفاده شود. دانشگاه تهران علاقمند است که در حوزه فرصت‌های مطالعاتی، انجام تحقیقات میان‌رشته‌ای بین استادان دو دانشگاه و همچنین تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه بلگراد همکاری داشته باشد.

رئیس دانشگاه تهران، گسترش همکاری علمی بین دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های صربستان بویژه با دانشگاه بلگراد را یکی از اولویت‌های ایران در عرصه دیپلماسی علمی دانست و گفت: استقرار دبیرخانه دائمی اتحادیه ۱۵ دانشگاه برتر ایران در دانشگاه تهران، این فرصت را ایجاد کرده است که دانشگاه تهران بتواند حلقه رابطی بین دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران با دانشگاه‌های صربستان بویژه دانشگاه بلگراد باشد.

وی با اشاره فعالیت ۱۲۰ گروه آموزشی، حدود ۴۰ دانشکده، ۲۱۰۰ عضو هیأت علمی و بیش از ۵۵ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه تهران، نسبت به آغازی همکاری‌های مؤثر بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد و سایر دانشگاه‌های صربستان ابراز امیدواری کرد و گفت: توسعه روابط علمی می‌تواند روابط پایداری بین دو کشور ایجاد کند.

رئیس دانشگاه بلگراد امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و بلگراد را فراتر از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه عنوان کرد و گفت: این تفاهم‌نامه فقط ارتباط بین دو دانشگاه نیست بلکه آغازی برای ارتباطات دو ملت ایران و صربستان است.

رئیس دانشگاه بلگراد همچنین با اشاره به همکاری این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر اروپایی و دانشگاه‌های کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی در جنوب شرق آسیا، خاطرنشان کرد: این اولین بار است که ما برای همکاری با یک دانشگاه از غرب آسیا تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنیم و امیدوارم یک برنامه عملیاتی برای اجرای مفاد این تفاهم‌نامه داشته باشیم و و بتوانیم در زمینه تبادل استاد و دانشجو و پروژه‌های مشترک تحقیقاتی همکاری کنیم.

در پایان این دیدار، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد به امضای سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و ولادان جوکیک، رئیس دانشگاه بلگراد رسید.

دانشگاه دولتی بلگراد بزرگترین دانشگاه صربستان به شمار می‌آید و بیش از ۳۱ دانشکده و ۱۱ مؤسسه علمی- تحقیقاتی دارد. دانشگاه بلگراد در سال ۱۸۶۳ میلادی تأسیس شده و بیش از ۹۰ هزار دانشجو در ۱۵۰ رشته مقطع کارشناسی و بیش از یک هزار و ۸۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

whatsapp